Je úžasné, unikátne kultúrne dedičstvo číny a celého činskeho národa. Je to neopísateľné umenie zahŕňajúce spojenie tela, ducha a mysle. Čínske bojové umenia sa postupom času prelínajú s celou tradičnou kultúrou, filozofiou a v neposlednej rade s tradičnou čínskou medicínou. Zvládnutie tohoto bojového umenia znamená tvrdú prácu plnú bolesti a utrpenia, ale na konci tejto cesty čaká múdrosť a poznanie.


Áno, aj tu som ponechal rovnakú prvú vetu, ako som napísal pri wushu. Že prečo? No jednoducho preto, že wushu a taiji, aj keď ich označujeme akoby boli odlišné, majú rovnaké základy a pochádzajú z rovnakého filozofického smeru. Oba sa vedia vzájomne dopĺňať a pritom sú v protiklade. Také sú všetky štýly a rodiny čínskych bojových umení. Žiadnen sa nevylučuje, ale dopĺňa tú jednotu, ktorou chceme disponovať.


Oproti klasickému wushu je taiji zamerané prevažne na prácu s vnútornou energiou Qi a vonkajší pohyb len dotvára celý pohyb. Áno, pohyb v taiji sa odohráva najmä vo vnútri, nielen na vonok a spolu tvoria jednotu.

Číňania nie nadarmo vravia, že taiji je najťažšie kungfu. Je to spojené práve tým pohybom vo vnútri. Práve taiji má najbližšie aj k tradičnej čínskej medicíne, pretože majú spoločný základ a tou je Qi.

Učíme Chen Taiji Quan!!!

LaoJia YiLu

LaoJia ErLu – PaoChui

XinJia YiLu

XinJia ErLu – PaoChui

QiGong

TuiShou

Jian -meč, Qiang – kopija, Dao – Šabľa, DaDao – halapartňa, Shan – vejár